Ontario Knife Company is one of the few remaining American bayonet manufacturers and the sole source of the combat deployed OKC3S bayonet. More info
Ontario Knife Company is one of the few remaining American bayonet manufacturers and the sole source of the combat deployed OKC3S bayonet. Complementing our legacy of military issued bayonets, which include the M9 and the storied M7, Ontario Knife's tactical blades include the Air Warrior Program's ASEK survival knife, the Freedom Fighter, OKC's Kukri, and the Navy-issued Mark III.
| Knife type | Fixed blade |
|---|---|
| Blade length | 17.5 cm |
| Blade thickness | 6.1 mm |
| Handle length | 13.5 cm |
| Total length of knife | 31 cm |
| Blade material | 420J2 |
| Handle material | Kraton |
| Edge type | Plain edge |
| Knife sheath | Plastic sheath |
| Knife features | Glass breaker , Štípač drátů |
| Knife weight | 786 g |
| Knife purpose | Combat |